Janowskie Forum - Forum Janowa Lubelskiego
DARMOWE KONTO - Czyli jak banki nie stosują nowego prawa o darmowym rachunku podstaw. - Wersja do druku

+- Janowskie Forum - Forum Janowa Lubelskiego (http://www.forum.janowlubelski.net)
+-- Dział: Forum Janowa Lubelskiego (http://www.forum.janowlubelski.net/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Aktualności (http://www.forum.janowlubelski.net/forumdisplay.php?fid=3)
+---- Dział: Nowości (http://www.forum.janowlubelski.net/forumdisplay.php?fid=26)
+---- Wątek: DARMOWE KONTO - Czyli jak banki nie stosują nowego prawa o darmowym rachunku podstaw. (/showthread.php?tid=3478)DARMOWE KONTO - Czyli jak banki nie stosują nowego prawa o darmowym rachunku podstaw. - admin - 02-16-2017

Bankowe "lub czasopisma". Czyli jak banki nie stosują nowego prawa o darmowym rachunku podstawowym! W grę mogą wchodzić grube miliony!
wpis z dnia 16/02/2017

[Obrazek: bank_sk8geek_F_CC-by-SA-2,0_610.jpg]
foto: sk8geek (Flickr.com / CC by SA 2.0)
Jedno jest pewne - gdy nadarza się okazja, by drenować kieszenie swoich klientów, banki bezwzględnie ją wykorzystują. Od kilku dni na terenie Polski obowiązuje nowa ustawa o usługach płatniczych. Zgodnie z jej treścią każdy bank powinien mieć w swojej ofercie dla klientów darmowy rachunek podstawowy, czyli prawdziwe "konto za zero złotych". Ustawa ma jednak lukę w postaci art. 20 ust. 3, dzięki któremu kary za brak takiego rachunku w ofercie wejdą w życie dopiero w... sierpniu 2018 r.! Banki to wykorzystują i - póki co - nie oferują swoim klientom takich rachunków.
                             
r e k l a m y


            
Przypomnijmy - ustawa z 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie kilka dni temu, miała wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego. Zgodnie z jej treścią działające na terytorium Polski banki oraz SKOK-i powinny oferować swoim klientom usługę tzw. podstawowego rachunku, która za darmo (podkreślam - ZA DARMO) zapewnia wszystkie podstawowe usługi bankowe związane z prowadzeniem rachunku bankowego (wpłaty, wypłaty, przelewy, płatności kartą płatniczą). 

Wejście w życie postanowień ww. ustawy teoretycznie
powinno dość mocno uderzyć w zyski banków, które nie mogłyby już pobierać opłat za prowadzenie podstawowych rachunków bankowych. Teoretycznie...
           
r e k l a m y


      
W praktyce jednak wspomniana ustawa została przyjęta z pewną "luką". Do ustawy dodano bowiem art. 20 ust. 3, który odracza wejście w życie przepisów nakładających na banki kary finansowe za brak darmowego rachunku podstawowego w swojej ofercie, aż o 20 miesięcy licząc od daty ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. Ustawa została ogłoszona 9 grudnia 2016 r., a to oznacza, że sankcje za brak darmowego rachunku podstawowego w ofercie danego banku lub SKOK-u będzie karany dopiero od 10 sierpnia 2018 r.!

Efekt tego jest taki, że
mimo formalnego wejścia w życie przepisów o obowiązku posiadania w ofercie darmowego rachunku podstawowego, większość banków olewa sprawę i nie proponuje swoim klientom takiej usługi. Wygląda więc na to, że sektor bankowy znowu wykorzystuje okazję do drenowania kieszeni swoich klientów. Powstaje pytanie - kto im tę okazję dał w postaci art. 20 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw?
 
Źródło: Wbrew przepisom banki nie wprowadziły darmowych kont. "Poczekamy od kilku do kilkunastu miesięcy" (RMF24.pl)
Źródło: Ustawa z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (DziennikUstaw.gov.pl)