Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podwyżki polis OC to zmowa ubezpieczycieli? UOKiK sprawdza, czy nie doszło do nadużyć
#1
Podwyżki polis OC to zmowa ubezpieczycieli?
UOKiK sprawdza, czy nie doszło do nadużyć!
Czy kierowcy odzyskają pieniądze?

Czy firmy ubezpieczeniowe zmówiły się w kwestii drastycznych podwyżek polis OC? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy nie doszło do niezgodnej z prawem zmowy cenowej. Jeśli tak, firmom ubezpieczeniowym grożą wysokie kary finansowe. A co z kierowcami, którzy już opłacili wyższe polisy?

Joanna Pasztelańska

[Obrazek: UOKiK-tablica-z-nazw%C4%85.jpg]

Podwyżki w ubezpieczeniach komunikacyjnych dotknęły co drugiego polskiego kierowcę. Średnio pakiet OC, AC i NNW wzrósł o kilkaset złotych, nawet w przypadku kierowców mających 6 lat bezszkodowej jazdy. Czy możliwe, że wyższe ceny polisy OC to nic innego jak manipulacja i sztuczne podbijanie stawek przez firmy ubezpieczeniowe?

Sprawa jest na tyle niejasna, że zainteresował się nią Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Eksperci specjalnym badaniem rynku sprawdzają, czy ubezpieczyciele nie zmówili się w kwestii poziomu polis komunikacyjnych. Jeśli okaże się, że tak, grożą im wysokie kary. Sięgające nawet 10 proc. rocznych obrotów wszystkich firm, które brały udział w zmowie.
W rozmowie z Polską Agencją Prasową, prezes UOKiK, Marek Niechciał przyznał, że urząd nie wyklucza zmowy cenowej i sprawdza, czy do niej nie doszło.
- Z perspektywy prawa antymonopolowego zmowa może dotyczyć zarówno sztucznego utrzymywania niskich cen, podziału rynku, jak i wprowadzania podwyżek - mówi prezes UOKiK. Co więcej, zdaniem Niechciała, do zmowy, czyli swojego rodzaju nielegalnego porozumienia nie potrzeba spisanej umowy czy spotkania tete a tete. Wystarczy telefon lub email.
- Podsłuchem nie dysponujemy, a po tym, jak kilka naszych decyzji zostało wydanych na podstawie dowodów w postaci emaila - mamy świadomość, że przedsiębiorcy stosują urozmaicone formy uzgadniania warunków nielegalnych porozumień - dodał Niechciał.
[Obrazek: samochod-ubezpieczenie-polisa-podwyzki-u...337328.jpg]

Ciąg.dalszy na stronie.http://polki.pl/magazyn/o-tym-sie-mowi,u...tykul.html

(Z naszego podwórka)
Warto poświęcić nawet kilka godzin na wyszukanie najlepszej dla nas oferty aby nie dać się nabić w przysłowiową butelkę.


Rozbieżności w wysokości ubezpieczenia O.C.proponowanego nam przez "" agentów "" mogą nas przyprawić o dosłowne palpitacje sercaDla przykładu można przedstawić  porównanie kosztu ubezpieczenia O.C.maleńkiego pojazdu Koreańskiej Firmy Daewoo - Malutki Matiz o pojemności  zaledwie 800cm3

Suma opłat za ubezpieczenie O.C.dla tego pojazdu przed DRAKOŃSKIMI  podwyżkami z 60% zniżką za bezszkodowość  ,wynosiła 168zł.

Obecnie spacerując  po Janowie Lubelskim od agenta ubezpieczeniowego do agenta ubezpieczeniowego  w poszukiwaniu relatywnie niskich cen O.C możemy dość często spotkać wysoce niedorzeczne oferty cenowe oscylujące nawet powyżej tysiąca złotych za tak mały pojazd ,ale najbardziej zastanawiająca jest taka ,pozornie niewidzialna-prawdopodobnie umowna granica 450-500 złotych poniżej  której (cytat. nie da się zejść). a próby negocjacji cen przez klienta wywołują u agentów niezbyt pozytywne odruchy emocjonalne .

Swoją przymusową (turystykę ubezpieczeniową)po Janowie Lubelskim w poszukiwaniu najtańszego O.C. zakończyłem z kwotą 350 złotych , czyli o 108 % wyższą od ubiegłorocznej.

To zapewne nie mała podwyżka ,ale i tak lepsze to od ''kurczowego '' trzymania się poprzedniego agenta ( proponującego ?! ) blisko 200% zwyżki ,tłumacząc je tylko tym Cytat , (że wszędzie są takie podwyżki , i  nic się nie da z tym zrobić, no i to że klient może sobie chodzić i szukać taniej ,ale i tak taniej nie znajdzie.)

Co jest nieprawdą i wprowadzaniem  klienta w błąd i  już z zasady  jest  karalne.Cytat:[b]Art. 286.§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Na czym polega przestępstwo oszustwa z art.286§1 k.k.?
Opublikowano 25 lipca 2013, autor: Mariusz Stelmaszczyk
Przestępstwo oszustwa z art.286§1 k.k. polega na wprowadzeniu w błąd drugiej osoby lub wykorzystaniu błędu drugiej osoby (najczęściej kontrahenta – strony umowy) w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i doprowadzeniu jej w ten sposób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
Dla popełnienia przestępstwa oszustwa konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
  • wprowadzenie w błąd lub wyzyskanie błędnego przeświadczenia drugiej osoby, np. strony umowy
  • doprowadzenie osoby wprowadzonej w błąd do niekorzystnego rozporządzenia mieniem
  • działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej
Wprowadzenie w błąd polega na podstępnym wytworzeniu o innej osoby (np. strony umowy) błędnego obrazu rzeczywistości, np. przedłożeniu w Banku niezgodnego z prawdą zaświadczenia o zatrudnieniu w celu przekonania Banku o zdolności kredytowej.
Doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem polega na tym, że na skutek błędu druga strona umowy dokonuje czynności rozporządzającej mieniem, która jest dla niej niekorzystna i której by nie dokonała, gdyby znała prawdziwy obraz rzeczywistości.
Działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ma miejsce wówczas, gdy sprawca wprowadza w błąd drugą osobę po to właśnie, by działając pod jego wpływem dokonała niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Nie ma przy tym znaczenia czy sprawca działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla siebie czy też innej osoby.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości